Pamięć i Przyszłość Pamięć i Przyszłość
263
BLOG

Muzeum Ziem Zachodnich

Pamięć i Przyszłość Pamięć i Przyszłość Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
"Muzeum Ziem Zachodnich. Historia i perspektywy." - sprawozdanie z konferencji
 
18 – 19 maja 2010 r. w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia odbyła się konferencja „Muzeum Ziem Zachodnich – historia i perspektywy” zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, dotycząca merytorycznych zagadnień przyszłego Muzeum Ziem Zachodnich. Celem sympozjum był przeprowadzenie szeroko zakrojonej dyskusji nad przyszłością planowanej placówki.

Muzeum Ziem Zachodnich to projekt prowadzony przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” Planowana placówka ma być nowoczesnym, narracyjnym muzeum ukazującym historię Polski oraz Ziem Zachodnich po II wojnie światowej, którą zaprezentuje przy pomocy połączenia tradycyjnej ekspozycji muzealnej z nowoczesnymi interaktywnymi oraz multimedialnymi ekspozycjami.

Konferencję „Muzeum Ziem Zachodnich – historia i perspektywy” otworzył Jarosław Obremski – wiceprezydent Wrocławia, prof. dr hab. Rościsław Żerelik – dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Marek Mutor – dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Na spotkaniu nie zabrakło znakomitości ze świata nauki i kultury jak m.in. prof. dr hab.Włodzimierza Suleji – Dyrektora wrocławskiego Oddziału IPN, prof. dr hab. Jana Waszkiewicza – pierwszego marszałka Województwa Dolnośląskiego, dr Adolfa Juzwenki – Dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Andrzeja Saksona z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, dr Tomasza Chincińskiego z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Pawła Ukielskiego z Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Roberta Kostro z Muzeum Historii Polski w Warszawie czy prof. dr hab. Roberta Traby.

W trakcie dwudniowego sympozjum zaprezentowano ok. 25 referatów. Obecni na konferencji prelegenci przedstawili swoje wystąpienia z zakresu historii, politologii, socjologii, historii sztuki i architektury, kulturoznawstwa, geografii oraz kartografii. Z racji na różnorodność tematów, konferencja zaprezentowała bogaty obraz przyszłego programu muzeum: zarówno jego podstawowe zagadnienia, jak i problemy szczegółowe. Dzięki wprowadzeniu w tok prelekcji panelów dyskusyjnych, w trakcie zebrania zawiązały się zagorzałe dyskusje na temat nowoczesnego muzealnictwa w Polsce oraz potrzeby stworzenia Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu. Wielokrotnie padały pytania dotyczące właściwości kontrowersyjnej nazwy przyszłej placówki, zakresu tematycznego i regionalnego oraz jej narracji, tożsamości ideowej, jak również wyglądu przyszłej ekspozycji oraz technik, jakie będą wykorzystane w celu jej prezentacji. Zaprezentowane oczekiwania, wskazówki, a także wątpliwości dotyczące Muzeum Ziem Zachodnich – „To dobry krokwrozwoju przyszłej placówki” – zaznaczył Marek Mutor, kończąc konferencję.

Katarzyna Giernalczyk

 

Blog Kwartalnika Pamięć i Przyszłość redaguje: Katarzyna Uczkiewicz - redaktor naczelna Kwartalnika Pamięć i Przyszłość, dr nauk humanistycznych, slawista, teoretyk literatury. Zajmuje się semiotyką kultury, szczególnie interakcjami między historią i popkulturą. Tłumacz literatury czeskiej. Publikowała m.in. w „Odrze” i „Rita Baum”. Kontakt Kwartalnik Pamięć i Przyszłość jest wydawany przez wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Dotychczas ukazały się: Numer 1/2008 Exit. Kresy Wschodnie - Ziemie Zachodnie, a w nim między innymi: Kargul i Pawlak na dzikim zachodzie i zbiorowa psychoterapia wysiedlonych Niemców. Więcej tutaj Numer 2/2008 Krasnoludki i żołnierze. Wrocławska opozycja lat osiemdziesiątych, a w nim między innymi: Morawiecki o inwigilacji Solidarności Walczącej i "Major" Fydrych w babskich ciuchach. Więcej tutaj Numer 1/2009 (3) Polska – Niemcy. Pojednanie. Od orędzia biskupów polskich do spotkania w Krzyżowej, a w nim między innymi: Richard von Weizsacker o pojednaniu polsko-niemieckim oraz Kloss i Bruner, Hupka i Czaja, Podolsky i Klose. Więcej tutaj Numer 2/2009 (4) Jesteśmy na wczasach, a w nim między innymi: wczasy z kaowcem, naturyści vs. tekstylni i rocznicowa wystawa "Wrocław '89". Więcej tutaj Numer 3/2009 (5) Kontrkultura. Wrocław lat 80. między systemem a kontestacją, a w nim Janerka o Jaskierni, Kaman o koncercie dla ambasadora Nigerii w PRL, dużo punk rocka, blues i alternatywny teatr, ale także dziennik kampanii września '39 kpt Stefana Turkowskiego. Kwartalnik Pamięć i Przyszłość dostępny jest w salonach prasowych na terenie całego kraju. O archiwalnych numerach i sprzedaży wysyłkowej więcej dowiesz się tutaj Na blogu zamieszczane są wybrane teksty z kwartalnika, jak również bieżące komentarze autorów z nami współpracujących. Publikowane teksty polemiczne wyrażają prywatne podglądy autorów i nie powinny być traktowane jako oficjalne stanowisko Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" i Redakcji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura